Yaşlılık Lekeleri Nelerdir?

Yaşlılık lekeleri düz, kahverengi, gri veya siyah lekelerdir. Genellikle cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde görülürler. Karaciğer lekeleri, yaşlılık lentigo, güneş lentgilleri veya güneş lekeleri de denir.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Oluşur?

Yaşlılık lekeleri melanin veya cilt pigmentinin aşırı bir üretiminin sonucudur. Doktorlar yaşlılık lekelerinin neden geliştiğini bilmiyorlar. Cilt yaşlanması, güneşe maruz kalma veya bronzlaşma yatakları gibi ultraviyole (UV) ışığa maruz kalmanın diğer biçimleri olası tüm nedenlerdir. Cildinizde yaşlanma lekelerini en yoğun görebileceğiniz bölgeler;

Yüz

​​​​​​Ellerin arkası

Omuzlar

Sırt üstü

Kollardır

Yaş Lekeleri Kimlerde Görülür?

Her yaş, cinsiyet veya ırktan insanlar yaşlanma noktaları geliştirebilir. Bununla birlikte, belirli risk faktörlerine sahip kişilerde yaş lekeleri daha sık görülür. Bunlar arasında şunlar bulunur:

40 yaşından büyükler

Adil tenli olanlar

Sık güneşe maruz kalanlar

Sık bronzlaşma yatağı kullananlar

Yaş Noktaları Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz genellikle yaş noktalarını cildinize bakarak teşhis eder. Doktorunuz karanlık bir alanın yaş yerine gelmediğinden endişe ediyorsa, bir biyopsi yapabilirler. Küçük bir cilt parçasını çıkarıp kanser veya diğer anormallikler açısından kontrol edeceklerdir.

Yaşlanma Noktaları Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlanma noktaları tehlikeli değildir ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Tedaviye gerek yoktur. Ancak, bazı insanlar yaşlanma noktalarını kaldırmak ister çünkü görünüm şekillerini sevmezler.

Reçeteli İlaçlar

Doktorunuz, yaş noktalarını aşamalı olarak silmek için ağartma kremlerini reçete edebilir. Bunlar genellikle tretinoin gibi retinoidleri olan veya olmayan retinokinonu içerir. Ağartma kremlerinin genellikle yaş lekelerini soldurması birkaç ay alır. Tedavi sırasında her zaman güneş kremi kullanmanız gerekecek. Ağartma ve tretinoin kremleri cildinizi UV hasarına karşı daha hassas hale getirir.

Tıbbi İşlemler

Yaşlanma noktalarını tedavi edebilen birkaç tıbbi prosedür vardır. Her tıbbi prosedür, yan etki ve komplikasyon riski taşır. Dermatologunuza veya plastik cerrahınıza hangi tedavinin cildinize en uygun olduğunu sorun. Yaşlanma noktaları için tıbbi prosedürler şunları içerir:

Melanin üreten hücreleri yok etmek için lazer tedavisi kullanılır.

Kimyasal kabuklar cildinizin dış tabakasını yakıp yerine yeni cildin yetişmesine izin verir. Yüzdeki yaşlılık lekeleri de bu sayede çözüme ulaşabilir.

 

Yüzdeki Yaşlılık Lekeleri
5 (100%) 4 Oy verildi.