Kasko NedirKendi aracımızın uğradığı maddi hasarların tamamının karşılanması için teminat verebilen bir sigorta türüdür. Aracın diğer araçlarla çarpışması, araca ani bir biçimde başka bir araç ya da cismin çarpması, aracın hakimiyetini yitirerek yoldan çıkması gibi kazalar, muziplik ve kötü niyet hareketlerinden dolayı uğrayacağı zararlar, aracın yanması, hırsızlık ya da parçaların çalınmasına teşebbüs edilmesinin hasarları da teminat altına alınır. Kasko şirketlerinde prim ve hasarsızlık indirimin esasen serbesttir ve şirket değiştirildiğinde bu uygulama aynen devam etsin istenir. Zaten uygulama da, devam etmesi yönündedir. Ancak primlere yönelik tutarlar şirketler arasında farklılık gösterebilir.

Hasarsızlık indirimi hakkı, yeni araç aldığınızda da değişmeden devam eder ama poliçeye dahil etmek üzere prim farkının ödenmesi ve sigortacının bilgilendirilmesi gerekir. Sigorta sözleşmesi içinde, menfaat sahibi değişirse, yani araç sahibi artık farklıysa, sigorta kendiliğinden feshedilmiş olur. Feshedilene kadar geçen sürenin primi gün bazında hesaplanarak, artanı sigorta yaptırana teslim edilir. Menfaat sahibi değişse bile poliçe yenilenip yeni sahibiyle devam etmesi sağlanabilir. Sigortalı vefat ederse, miras olarak yakınlarına aktarılabilir. İlgili yeni hak sahibi sekiz gün içinde kendi kararını bildirebilir.

Kasko otomobil sigorta çeşitlerinden biridir. İradedışı gelişen hasarların karşılığı tazminatın ödenmesi ile sonuçlanır. Eksper vasıtasıyla kararlaştırılan tespite uygun eksper raporunu takip eden ilk on gün içinde, gerekli incelemeleri tamamlayıp, ödenecek miktarın onaylanmasıdır. Poliçede onarımın yapılacağı aracın detaylarının yanı sıra, onarım halinde, onarımın kim tarafından yaptırılacağı, hasarın orijinal ya da eşdeğer parçalardan hangisi kullanılarak giderileceği belirtilir. Aracın piyasa değeri eksik ya da fazla ödenmeyecektir ve poliçede kesin bir rakam yoksa bile, Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nin belirli listeleri esas alınacaktır. Poliçeye bunlar not olarak düşülecektir.

Aracın hasar anındaki değeri neyse o ödenecektir. İsteğe bağlı olarak yapılır. Kasko sigortasının hangi durumları kapsadığına göre poliçe düzenlenir ve tüm durumları kapsayacaksa tam kapsamlı sigorta, ful kasko sigortası denildiği olur. Yolda kalma anında yol yardımı sağlayan şirketlere her gün bir yenisi eklendi ve artık kasko poliçesinin sağladığı standart yardımlardan biri halini aldı. Her an ulaşılabilir olan çağrı merkezleri, aracın arıza, yapıp yol kenarına çekilmesi durumunda tamirciye ulaşım hizmet paketi sunmaktadır.

Generali Kasko araç sahibinin haklarını teminat altına alırken, araçtaki diğer kişileri de kapsayan bir hizmet olarak hukuki koruma sigortası sunabilir. Bütün hizmetleri tek bir poliçede de sunabilir, ayrı ayrı da… genellikle sadece Türkiye’yi kapsar. İhtiyaç anında poliçeye eklenebilen hizmetler de vardır. Araca sonradan eklenmiş özel yapım parçalar, aksesuarlar, ilaveler ayrıca belirtilmelidir. Sigorta yaptıranın, aracın tamir ve bakımının nerede yaptıracağına sigorta şirketi de karar verebilir. Aracın standart bakımı gibi kasko ödeme alışkanlığı edinilir.

 

 

Kasko Nedir? (Detaylı Anlatım)
Yazıya Oy Verin..