Bebeklerin sahip olduğu en güçlü refleks parmak emmedir ve bu refleks anne karnında başlar.Yaşamın ilk yıllarında görülen ve normal gelişim gösteren çocuklarda bu davranış zararsızdır.

Parmak emme davranışı anne karnında öğrenilir ve bu davranış yaşamın ilk yıllarında psikolojik bir tatmin olarak devam eder. Bu davranış 18. Aylarda sıklaşır ve 4 yaşlarında azalarak kaybolması beklenir. Ancak çocuğunuz 5-6 yaşlarına gelmiş ve bu davranışı sergilemeye devam ediyorsa dikkat edilmelidir.

ÇOCUKLAR NE ZAMAN PARMAK EMER?

1 yaşındaki çocuklar uykuya dalarken, beslenme öncesi, diş mineleri kaşındığı dönemlerde, aileye yeni kardeş katıldığında; kaygı, korku, utanma durumlarında; güven, sevgi ve ilgi eksikliğinde ve anneden ayrıldıklarında, memeden erken kesilmişse parmaklarını emerler.

CEZA VERMEYİN, BASKI YAPMAYIN

Çoğu çocuk bu davranışı yaşının gereğince yapıp kendiliğinden terk eder. Anne-babalar telaşa kapılmamalı, sabırlı olmalı ve çocuğun ilgisini başka alanlara yöneltmelidir. Baskı yapmak, ceza vermek, elini bağlamak ya da eline acı sürmek gibi yöntemlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Aksi taktirde önlenebilecek bir davranış olan parmak emme kalıcı tiklere, alt ıslatmaya, tırnak yemeye sebep olabilir.

ANNE-BABALAR SABIRLI OLUN

Parmak emme davranışından çocuğunuzu uzaklaştırmak için öncelikle sabırlı olmalısınız. Hiçbir çocuk bunu engellediğinizde hemen davranışı bırakmayacaktır. Ona uygun ortam yaratın. İlgisini oyuna ve oyuncaklara yönlendirin. Diş çıkarma döneminde diş kaşıyıcı kullanın. Basit bir dille ona bu davranışın güzel olmadığını anlatın. Sevginizi ve ilginizi kesinlikle eksik etmeyin. Parmak emmeyi küçümsemek ve bebeği bu konuda utandırmak onları bu davranıştan kurtarmak için çözüm yöntemi olarak kullanılmamalıdır.3-4 yaşlarına kadar normal olduğunu unutmayın ve engellemeye çalışmayın.

DAMAK YAPISINI BOZUYOR

Parmak emme sıklıkla yapılıyor ve yaş ilerledikçe çocuk bundan vazgeçmiyorsa diş ve damak yapısında bozulmalara sebep oluyor. Üst damak ileri gelirken alt damak geri itilir ve bu da fizyolojik olarak konuşma bozukluğu ve ağız kapanışının estetik açıdan kötü bir sonuçla sonlanmasına neden olur.

 

Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığı
5 (100%) 7 Oy verildi.